MenuZoekenZoekenHomeWetten en regels

Gas of elektriciteit leveren aan kleinverbruikers

Deze informatie is geplaatst door:Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO)Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO)± 2 min lezenEnglish version

Wilt u gas of elektriciteit leveren aan kleinverbruikers? Dan moet u zich houden aan de wetten en regels voor de energiemarkt. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) controleert of u zich aan deze regels houdt.

Kleinverbruikers zijn consumenten en zakelijke klanten met:

  • een elektriciteitsaansluiting van maximaal 3 x 80A (ampère)
  • een gasaansluiting met een maximale capaciteit van 40 m3(n) per uur (kubieke meter)

Energievergunning voor leveren aan kleinverbruikers

U mag alleen elektriciteit en/of gas leveren aan kleinverbruikers als:

of

  • Als u samenwerkt met een leverancier die een energievergunning heeft. U bent dan wederverkoper.

U heeft geen energievergunning nodig in deze situaties.

Regels en eisen voor energie leveren

Om een energievergunning te krijgen en te houden, moet u voldoen aan de regels voor het leveren van elektriciteit en gas.

U moet bijvoorbeeld:

  • op een betrouwbare manier energie leveren (uw organisatie, financiën en techniek zijn in orde)
  • zich houden aan de regels voor leveringszekerheid
  • elektriciteit en gas te leveren aan iedereen die daarom vraagt (leveringsplicht)
  • energie leveren tegen redelijke tarieven
  • zich houden aan de regels voor verkoop aan consumenten
  • uw klanten een modelcontract aanbieden met variabele tarieven en een contractduur voor onbepaalde tijd.

Let op: per 1 januari 2023 komt er een prijsplafond voor elektriciteit en gas voor laagverbruikers. Dat is een maximumtarief voor energieverbruik onder een bepaalde drempel. Boven deze drempel rekent u de tarieven die in het energiecontract tussen u en uw klant zijn vastgelegd.

De ACM controleert voor de energievergunning ook of u voorbereid bent op:

  • prijsschommelingen op de energiemarkt
  • een plotselinge stijging van de vraag naar energie
  • wanbetaling van klanten

Als u niet meer kan zorgen voor betrouwbare levering van energie kan de ACM uw energievergunning intrekken.

Veranderingen doorgeven

Heeft u een vergunning voor de levering van elektriciteit en/of gas? Dan moet u wijzigingen doorgeven aan de ACM. U moet deze veranderingen doorgeven:

  • veranderingen in de tarieven (ieder jaar en 4 weken voor de verandering aan de ACM. Minimaal 30 dagen van te voren aan uw afnemers)
  • veranderingen in de voorwaarden en nieuwe voorwaarden
  • veranderingen in het bedrijf (de organisatie, financiën of techniek)

Regels voor wederverkoop van energie

Wilt u energie verkopen, maar heeft u zelf geen energievergunning? Als u samenwerkt met iemand die wel een energievergunning heeft bent u wederverkoper. U moet zich houden aan de regels voor wederverkoop. Deze regels hebben te maken met klantenwerving, contracten, facturering en klachtafhandeling.

Zie ook

Naar boven